Година спілкування на тему
: «Здоров’я
потрібно цінити»
Мета: Поглибити знання учнів про здоров’я, здоровий спосіб життя. Визначити залежність здоров’я людини від соціальних, кліматичних умов, зовнішніх чинників, впливу шкідливих звичок. Навчити обґрунтовувати необхідність дбайливого та бережливого ставлення до свого здоров’я. Сприяти формуванню навичок здорового способу життя.
Хід заняття
Учитель. Вітаючись, ми, зазвичай, кажемо: «Здрастуйте!», «Доброго здоров’я!». Таким чином ми бажаємо одне одному здоров’я. У давнину казали: «Здоров’я — це нічого, але все без здоров’я — ніщо». Як правило, людина, яка ніколи не хворіла, зовсім не береже свого здоров’я. Тіло безвідмовно служить нам, і ми навіть не уявляємо, що може бути якось інакше.
Мета: Поглибити знання учнів про здоров’я, здоровий спосіб життя. Визначити залежність здоров’я людини від соціальних, кліматичних умов, зовнішніх чинників, впливу шкідливих звичок. Навчити обґрунтовувати необхідність дбайливого та бережливого ставлення до свого здоров’я. Сприяти формуванню навичок здорового способу життя.
Хід заняття
Учитель. Вітаючись, ми, зазвичай, кажемо: «Здрастуйте!», «Доброго здоров’я!». Таким чином ми бажаємо одне одному здоров’я. У давнину казали: «Здоров’я — це нічого, але все без здоров’я — ніщо». Як правило, людина, яка ніколи не хворіла, зовсім не береже свого здоров’я. Тіло безвідмовно служить нам, і ми навіть не уявляємо, що може бути якось інакше.
Тому сьогодні
класна година буде присвячена такій важливій, значимій для всіх темі, як
здоров'я, адже здоров'я – одна з основних умов щастя людини. Зберегти здоров'я
на довгі роки допоможе дотримання правил здорового способу життя. Здоровий
спосіб життя – це повсякденна турбота про збереження та зміцнення здоров’я»
Слайд
1,2
Учитель.
Що ж
таке здоров’я?
(Після обговорення зачитує визначення поняття здоров’я, що його дає Всесвітня організація охорони здоров’я.) Слайд 3. Здоров’я — це стан повного фізичного, духовного й соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб чи фізичних вад. Основною метою здоров’я є повноцінне життя й активне довголіття.
Учитель. У всі часи люди приділяли увагу своєму здоров’ю, піклувалися про нього, винаходили все нові й нові ліки від хвороб та всілякі способи, за допомогою яких можна було зміцнити свій організм і залишатися бадьорими впродовж багатьох років.
Одному видатному лікареві Стародавнього Сходу належать такі слова: «Головним скарбом життя є не землі, що ти завоював, не багатства, що є в тебе в скринях… Головним скарбом життя є здоров’я, і щоб його зберегти, потрібно багато чого знати».
(Після обговорення зачитує визначення поняття здоров’я, що його дає Всесвітня організація охорони здоров’я.) Слайд 3. Здоров’я — це стан повного фізичного, духовного й соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб чи фізичних вад. Основною метою здоров’я є повноцінне життя й активне довголіття.
Учитель. У всі часи люди приділяли увагу своєму здоров’ю, піклувалися про нього, винаходили все нові й нові ліки від хвороб та всілякі способи, за допомогою яких можна було зміцнити свій організм і залишатися бадьорими впродовж багатьох років.
Одному видатному лікареві Стародавнього Сходу належать такі слова: «Головним скарбом життя є не землі, що ти завоював, не багатства, що є в тебе в скринях… Головним скарбом життя є здоров’я, і щоб його зберегти, потрібно багато чого знати».
Учитель. Як ви розумієте ці слова?
Учитель. Уявлення нашого народу про здоров’я відображені в усній народній творчості, зокрема в прислів’ях та приказках. Послухайте їх.
Учні
1. Як немає сили, то й світ немилий.
2. Здоровому все здорово.
3. Бережи одяг, доки новий, а здоров’я — доки молодий.
4. Нема щастя без здоров’я.
5. В здоровому тілі — здоровий дух.
6. Хвороб безліч, а здоров’я одне.
7. Бережіть здоров’я — його в крамниці не купиш.
8. Держи голову в холоді, а ноги в теплі — будеш жить вік на землі.
9. Здоров’я маємо — не дбаємо, а втративши — плачемо.
10. Хто спортом займається, той сили набирається.
11. Рухайся більше — проживеш довше.
12. Здоров’ю ціни немає.
Учитель. Яке із цих прислів’їв вам запам’яталося найбільше?
Учитель. Творча вправа «Віночок здоров’я»
Учитель ділить дітей на групи й показує їм віночок із квітів. Потім він роздає стрічки до віночка (кольорові смужки паперу) і знайомить усіх із завданням. Гравцям потрібно визначити, що допомагає людині бути здоровою, як вони будуть берегти своє здоров’я та що для цього робитимуть. Відповіді слід написати на стрічках (на кольорових смужках паперу). Виконавши завдання, діти прикріплюють стрічки до віночка.
Учитель. Здоров’я — запорука щастя й повноцінного життя. І навіть якщо ви почуваєтеся добре, усе одно слід пам’ятати про те, що про здоров’я потрібно дбати змалечку й повсякчас. Щоденна турбота про збереження й зміцнення здоров’я є здоровим способом життя. Чи будемо ми здорові — великою мірою залежить від нас самих.
Учитель. Уявлення нашого народу про здоров’я відображені в усній народній творчості, зокрема в прислів’ях та приказках. Послухайте їх.
Учні
1. Як немає сили, то й світ немилий.
2. Здоровому все здорово.
3. Бережи одяг, доки новий, а здоров’я — доки молодий.
4. Нема щастя без здоров’я.
5. В здоровому тілі — здоровий дух.
6. Хвороб безліч, а здоров’я одне.
7. Бережіть здоров’я — його в крамниці не купиш.
8. Держи голову в холоді, а ноги в теплі — будеш жить вік на землі.
9. Здоров’я маємо — не дбаємо, а втративши — плачемо.
10. Хто спортом займається, той сили набирається.
11. Рухайся більше — проживеш довше.
12. Здоров’ю ціни немає.
Учитель. Яке із цих прислів’їв вам запам’яталося найбільше?
Учитель. Творча вправа «Віночок здоров’я»
Учитель ділить дітей на групи й показує їм віночок із квітів. Потім він роздає стрічки до віночка (кольорові смужки паперу) і знайомить усіх із завданням. Гравцям потрібно визначити, що допомагає людині бути здоровою, як вони будуть берегти своє здоров’я та що для цього робитимуть. Відповіді слід написати на стрічках (на кольорових смужках паперу). Виконавши завдання, діти прикріплюють стрічки до віночка.
Учитель. Здоров’я — запорука щастя й повноцінного життя. І навіть якщо ви почуваєтеся добре, усе одно слід пам’ятати про те, що про здоров’я потрібно дбати змалечку й повсякчас. Щоденна турбота про збереження й зміцнення здоров’я є здоровим способом життя. Чи будемо ми здорові — великою мірою залежить від нас самих.
Учитель.
Вправа «Шлях до здорового життя»
Діти, поділившись на групи, складають план здорового способу життя або наводять приклади поведінки, які сприяють покращанню здоров’я.
Після цього вчитель пропонує дітям зачитати свої плани й об’єднує всі пропозиції в один «шлях до здорового життя», який зображує на дошці або великому аркуші паперу:
— заняття фізичною культурою, зарядкою, туризмом;
— загартовування;
— правильний режим навчання та відпочинку;
— здорове харчування;
— відсутність шкідливих звичок;
— сприятливий психологічний клімат у стосунках із людьми;
— бережливе ставлення до природи;
— заняття улюбленою справою.
Діти, поділившись на групи, складають план здорового способу життя або наводять приклади поведінки, які сприяють покращанню здоров’я.
Після цього вчитель пропонує дітям зачитати свої плани й об’єднує всі пропозиції в один «шлях до здорового життя», який зображує на дошці або великому аркуші паперу:
— заняття фізичною культурою, зарядкою, туризмом;
— загартовування;
— правильний режим навчання та відпочинку;
— здорове харчування;
— відсутність шкідливих звичок;
— сприятливий психологічний клімат у стосунках із людьми;
— бережливе ставлення до природи;
— заняття улюбленою справою.
Нам усім слід оцінити, як багато в житті людини значить здоров'я.
Учитель. Ми продовжуємо роботу над темою «Здоров’я
потрібно цінити » і тому запрошую до слова кожну
групу зі своїми презентаціями.
Група
1.Тема «Правила здорового способу життя»
Група 2.
Тема «Загартовування дітей»
Група 3.
Тема «Харчування дітей»
Учитель.
Повинні завжди люди робити вірний
шаг,
Здоровим має бути і тіло, і душа.
Вода, повітря, сонце, зарядка, спорт, режим:
Радій життю, мій друже! Здоров’я бережи!
Підсумок .
Здоровим має бути і тіло, і душа.
Вода, повітря, сонце, зарядка, спорт, режим:
Радій життю, мій друже! Здоров’я бережи!
Підсумок .
Запитання:
1. Чи можеш ти сказати про себе: «Я здоровий»?
2. Від чого залежить здоров’я?
3. Що треба робити, аби бути здоровим?
1. Чи можеш ти сказати про себе: «Я здоровий»?
2. Від чого залежить здоров’я?
3. Що треба робити, аби бути здоровим?
Учитель. Слайд 6. Бережіть здоров'я, зміцнюйте і примножуйте
його. І пам'ятайте, що здоров'я потрібно цінити і від вас залежить, чи зумієте ви
зберегти його на довгі роки.
Дорогі діти! Сьогоднішню класну годину ми
присвятили найдорожчому, що є у людини — здоров'ю. А Кодекс здоров'я , який сьогодні виробили ми, нехай буде
орієнтиром у вашому житті, завжди дотримуйтеся його і пропагуйте його серед
своїх друзів та близьких.
КОДЕКС ЗДОРОВ'Я
- Дотримуйся правильного режиму дня.
- Запобігай хворобам.
- Займайся вправами і спортом.
- Не пали, не вживай наркотиків та алкоголю.
- Правильно харчуйся.
- Дбай про моральну гігієну. Багато хвороб бере свій початок із душевного стану людини.
- Гумор - одна з важливих передумов доброго здоров'я.
- Не забувай, що треба вдосталь спати.
- Контролюй свою фізичну форму.
- Дотримуйся правильного режиму дня.
- Запобігай хворобам.
- Займайся вправами і спортом.
- Не пали, не вживай наркотиків та алкоголю.
- Правильно харчуйся.
- Дбай про моральну гігієну. Багато хвороб бере свій початок із душевного стану людини.
- Гумор - одна з важливих передумов доброго здоров'я.
- Не забувай, що треба вдосталь спати.
- Контролюй свою фізичну форму.
Слайд 7. Знаючи,
що таке здоров'я, які чинники впливають на його складові, що таке здоровий
спосіб життя, спробуйте вибрати життєвий шлях, що веде до здоров'я.
Не випадково, вітаючи один одного з днем народження
або з приводу іншого свята чи події, ми бажаємо здоров'я і щастя. Дійсно, ці
два поняття нерозривно взаємопов'язані.
Пісня «Желаю вам добра»
Виховна
година: «Птахи,що приносять щастя»
Мета. Розширити та поглибити знання дітей про лелеку, спосіб
його життя, значення для людини; ознайомити дітей з
легендами, повір’ями , переказами про бузьків . Виховувати інтерес , любов та
повагу до улюбленого птаха українців – лелеку оберіг, лелеку символ.
Вчитель. Людина – частина природи. Її життя тісно пов’язане із
деревами, квітами, птахами. Знаменитих птахів багато : орли і солов’ї , павліни і страуси. Для нас українців
найзнаменитішими є лелеки. З цими птахами пов’язані найкращі мрії і сподівання
людини.
Лелеки – птахи, які приносять щастя. Їх люблять усі.
Сьогодні ми і дізнаємося якомога більше про лелек:як вони живуть, які
труднощі переносять, відлітаючи і повертаючись на батьківщину, пригадаємо
знайомі вірші, казки, легенди, повір’я про лелек.
Натураліст. Лелеки. З давніх – давен ці птахи були близькими сусідами
людей. Там , де заводилось житло, неодмінно поселялись лелеки.” На хаті звів гніздо лелека, - казали в давнину, - то в
родині має бути лад.”
Учень.
(Вірш “Лелека”)
Учень. У теплі краї вони летять тільки перезимувати, а справжня їхня
батьківщина там, де вони з’явилися на світ, де виховують своє потомство.
Вірш “Збудую
хату”.
Класний керівник.
-
Як
будують гнізда лелеки?
-
Що
їдять лелеки?
-
Як
насиджують яйця?
-
Що
ви знаєте про маленьких лелеченят?
Орнітолог. Є ще одна цікава риса яка, нагадує людську. Це те як
вони піклуються про свій дім. Гнізда влаштовують на деревах. Поселяються на
дахах будинків. Гніздо птахи щорічно ремонтують, підновлюють. У результаті
через 10 – 15 років воно перетворюється на монументальну споруду. Воно може
слугувати тривалий час. Трапляється, лелеки повертаються до свого гнізда
щороку. Гніздо для них справжній скарб, який оберігають не тільки батьки, а й
діти.
Учениця.(Вірш “Лелеки”)
Єгер. Їдять лелеки молюски, рибу, ящірок, жаб, гризунів.
Важливе місце в раціоні птахів займають комахи.
Класний керівник. А чи знаєте ви, як цей
дивний птах з’явився на землі?
Лелеки – герої багатьох легенд, казок, пісень. Ось послухайте про нього.
Учениця. Якось Господь
одному чоловіку дав повний міх на спину і попередив так:
“Неси його і не розв’язуй, а
скинь у прірву добрий синку.”
Той чоловік занадто був цікавий, щоб стриматись, порушив він Господній
заповіт, і розв’язав мішок той раб лукавий, а з нього різна нечисть
розповзлазь. Безумцю! Ти порушив слово з цікавості забувши про обіт. З цих
пір збиратимеш ти вічно це поріддя, допоки існуватиме цей світ!»
Перетворився чоловік в лелеку через цікавість, гордість і непослух нашому
Творцю. Тепер постійно ходить по болоту і збирає ту нечисть всю.
Класний керівник. З лелеками пов’язано багато легенд: Лелеки і гроно винограду, Як лелеки дітей врятували і
т.д. (читають учні).
Класний керівник. Послухайте казку
про лелеку, яку написав В.О. Сухомлинський.
Класний керівник. З лелеками пов’язано багато повір’їв.
Учень. Згідно з повір’ям, якщо хтось поруйнує пташине гніздо,
неодмінно накличе лиха. В таких випадках казали: “ Зруйнуєш буслове житло – згорить хата власника;
обійстя, де гніздяться лелеки, вважається шанованим в
селі”.
Учень. За давнім повір’ям, якщо комусь пощастило першим побачити
весняного лелеку і тричі присісти, прикривши ноги, той протягом року не
хворітиме. До речі це можна перевірити.
Учень. А ще дітям заборонялось вилазити до лелечиних гнізд і
бусленят, задивлятись на сидячих птахів, дратувати їх.
Учень. Дуже шанують лелек у народі. За старим повір’ям саме
лелека приносить до хати діток. Тому здавна й берегли їх у кожній сім’ї, як
своїх рідних.
Учень. Спостерігаючи за поведінкою лелеки, український народ
визначав погоду.
Випаде погожа днина
Боцян на одній нозі
Стане, де очеретина,
Мов порине в царство мрій.
Міцно став на двох ногах,
Провіща негоду птаху.
Буря щоб не підняла,
Не розгорне він крила.
А коли немов приріс
До землі двома ногами,
Під крило ховає ніс, -
Буря вже не за горами
Натураліст. Лелеки відлітають у вирій з тієї місцевості, де живуть,
тільки в ночі, хоч переліт здійснюють тільки вдень. Кажуть це тому щоб не
скористалися солов’ї, бо сірі мацюпусінька пташка, якій очевидно, важко долати
нелегку дорогу, користується безплатним проїздом – усідається на лелеку і в
такий спосіб полегшує собі маршрут. Однак солов’ї вхитряються примоститися. Чи
так є насправді, чи то легенда – судити важко. Але незаперечним є те, що біля
лелек завжди збираються солов’ї.
Учениця.
Ходить лелека по лузі,
Ходить лелека у тузі
Завтра у вирій далекий
Будуть летіти лелеки.
Завтра ранесенько – рано
Сонце лиш сходити стане,
В синім осіннім тумані
Клекет лелечий розтане.
Єгер. А мені пощастило побачити як лелеки збираються відлітати
у вирій. Якось восени я засидівся на березі невеликого озера і незчувся як над
головою щось прошуміло. Глянув коли неподалік приземлився лелека. Стояв отак
непорушно кілька хвилин. Потім з’явився другий птах і теж отак занімів. За ним
ще і ще, штук 12 злетілось. То лелеки збирали у далеку дорогу.
Коли вся група злетілась, один птах, той, що прилетів першим, поважно
вийшов на перед, закинув голову і голосно заклекотів. Той клекіт підхопили інші
птахи. Прощались з нашим краєм, чи що, бо мені аж моторошно стало. Притих
дивлюсь, що далі буде. І ось той вожак підстрибнув, мов на пружинах і відлетів
метрів на 30.
За ним вистроїлись всі інші, хоча ні звуку я не почув. А тоді старший
повернувся до сонця, двічі підстрибнув, знявся в повітря і облетів озеро.
За ним уся зграя. Розтяглись красивим ключем, покружляли і зникли у
сонячному сяйві.
Учениця. (Читає вірш “Відлітають у вирій лелеки”)
Орнітолог. Зимівку проводять наші чорногузи в Південній Африці.
Їхній маршрут завершується в долині Нілу. Дістаються до тимчасових зимівників
вони лише на середину грудня. А вже через місяць збираються до рідної домівки,
зустріч з якою припадає на квітень. За цей час птахи долають 20 -25 тис. км
Цікава при цьому деталь: лелеки летять до вирію зі швидкість 150 км/год. А коли повертаються до
рідної клуні – вдвічі швидше.
Мабуть тому, що летять на батьківщину.
(Звучить запис пісні “Лелеченьки” у
виконанні Н. Матвієнко)
Учень.
Лелеки вертають здалека
Мугиче співанку дитина,
Малює зелену траву,
І сонячний промінь в калині,
Лелече гніздо і весну.
Лелеки, лелеки, вертаються здалека.
Цілують цю землю святу.
До рідної хати, земля їм, як мати,
Бо знову у ріднім краю.
З-за обрію ключ виринає,
Вітають його сівачі.
Гніздо придорожнє чекає
Чекають луга і гаї.
Натішаться знову селяни, -
Старенький боцунь на селом.
Лелечиха цілими днями
Весну зігріває теплом.
Класний керівник. В Україні лелек з давніх – давен називали птахами сонця.
Тож, якщо біля вас ще не оселилось біло – сонячна сімя, привабте її. На
дахах будинків, на вершечках розлогих дерев прибийте хрестовину чи старе
дерев’яне колесо. І коли весняне
сонечко зігріє повітря, ви обов’язково почуєте біля ваших вікон шурхіт їх
величезних крил і привітний клекіт: “Ми прилетіли, ми принесли вам щастя!”
Тож бережіть їх, як зіницю ока,
Як рідну матір бережіть.
Якщо в біду потрапив лелека –
Година спілкування «Урок чемності»
Мета. Виховувати
культуру спілкування у повсякденному житті, моральні
основи культури
поведінки у колективі, культуру мовлення.
Обладнання. Іграшка,
словник вічливих слів, вислів на дошці.
1. Вступне слово вчителя.
Доброго дня, дорогі діти!
Я привіталася з вами так, як роблю це
кожного дня. Ви б, мабуть, дуже здивувалися, якби замість звичного привітання
почули:"Ви їли сьогодні? " чи «Ваша худоба здорова?» Але,
виявляється, ці слова також вітання! Саме такими фразами обмінювалися при
зустрічі мешканці стародавнього Китаю, Монголії, Єгипту. І це лише на перший
погляд смішно. І справді, основою життя монгола-кочівника була його череда.
Здорова худоба – вистачає їжі, все гаразд. Загинула худоба від хвороби або
нестачі кормів – голод, недуга, смерть. Ось і виходить – побажати здоров’я худобі, все
одно, що побажати здоров’я самому
господареві чи його родині.
Рухи, жести, якими з давніх-давен користуються люди різних
країн під час вітання, ще різноманітніші. Декотрі вклонялися, інші падали на
коліна і билися об землю лобом, треті підносили руку до чола та серця, четверті
торкалися носами. Та й тепер подивіться навкруги. Ось пройдуть військові –
віддають честь. Зустрінуться двоє чоловіків – тиснуть руки. А інші з далеку
помахують рукою один одному. Жінки, які довго не бачилися, обнімаються і навіть
цілуються.
Ось так по-різному відзначають люди
найпростішу і найчастішу подію у своєму житті – зустріч з іншою людиною. І все-таки
спільне тут є. Не привітатися, або не відповісти на привітання, в усі часи в
усіх народів вважалося невихованістю та неповагою до інших. Адже, в коротких словах привітання ми ніби-то
говоримо: "я вас поважаю і бажаю здоров’я, щастя, миру"
Тому, я не просто привіталася з вами, а
вклала важливий зміст у ці прості слова.
2. Запитання для бесіди.
-
А які ви ще знаєте слова привітання?
-
Як ви думаєте, що означають ці слова?
А тепер послухайте оповідання В.О.Сухомлинського «Скажи людині,
здраствуйте»
«Лісовою доріжкою йшли батько і
маленький син. Навколо тиша, тільки чути, як десь далеко вистукує дятел,
жебонить струмок у гущавині. Раптом хлопчик побачив, як їм назустріч іде
бабуся. З паличкою.
- Коли ми зустрінемося з бабусею,
скажемо їй слово «здрастуйте»», - попередив батько.
- Для чого їй говорити це слово? –
здивувався син. – Адже ми зовсім не знайомі.
- А ось зустрінемося, скажемо їй
«здрастуйте», тоді побачиш для чого.
Ось і бабуся.
-Здрастуйте, - сказав батько.
– Здрастуйте, - сказав син.
- Здрастуйте, - сказала бабуся і
усміхнулася.
І син здивовано побачив, як усе навколо
змінилося. Сонце засяяло яскравіше. У верхів’ї дерев зашумів легкий вітерець,
листя заграло, затріпотіло. В кущах заспівали пташки – досі їх не було чути. На
душі у хлопчика стало тепло і радісно.
- Чому це так? – спитав син.
- Чому це так? – запитую я у вас.
Вчитель.
Слова привітання мають чудодійну силу: вони зближують людей, відкривають їхні
душі. Бажати здоров’я, зичити
добра – що може бути краще на світі!
Поверніться зараз один до одного,
привітайтеся і усміхніться один одному. Правда ж, приємно?
-
А що ви взагалі відчуваєте, коли вам
кажуть хороші, добрі слова, коли вам
посміхаються?
-
З чим це відчуття можна порівняти?
-
Мабуть, з дотиком чогось теплого,
ніжного, пухнастого. Ось, наприклад,
якщо
доторкнутися до цієї іграшки, яку ми назвемо ласкавонькою. Зараз я передам цю
ласкавоньку вам, а ви один одному і при цьому спробуйте сказати товаришу щось
приємне. Я починаю: «Ярослава ти дуже чудова дівчинка …»
Але, крім теплих дотиків є і холодні,
колючі.
-
Коли ми відчуваємо такі дотики? (коли на
нас накричать, образять, нагрублять)
- Чи вас коли-небудь ображали?
- А ви ображали кого-небудь? Погано це чи добре?
- А що краще говорити добрі слова чи злі?
-Скажіть, чи можемо ми зрозуміти
який настрій у людини не говорячи з нею? Уявіть таку ситуацію., що ви зустріли
інопланетянина. Його мови ви не розумієте, і він вас не розуміє. Як би ви
показали йому свої добрі наміри?
- Отже, не тільки зі слів, а і виразу
обличчя ми можемо багато чого дізнатися.
-А пригадайте з чого я розпочинала нашу
годину спілкування? (Ми привіталися)
Ми привіталися не тільки тому, що
вітали один одного, бажали добра один одному, а й тому, що вміння правильно
привітати людину – це одне з багатьох - багатьох правил ввічливої культури
поведінки.
-
А звідки взялися правила поведінки?
Ніхто цих правил сам не вигадував. Вони з’являлися у народі поступово.
Виникали аж ніяк
не випадково. Скільки разів ви чули: "Шапку зніміть, коли в приміщення
зайшли. "
-
А навіщо знімати шапку? Звідки взялося
таке правило?
Знімаючи шапку ви, коли заходите до кімнати, до школи чи класу, показуєте
господарям,
вчителям, одноліткам та однокласникам, що поважаєте їх, вірите у їх порядність
і бажаєте , щоб до вас ставилися по доброму.
Ось зараз ми і перевіримо, чи добре ви
знаєте правила поведінки, чи чемні ви діти?
Клас поділяється
на три групи,кожній групці дітей треба обговорити різні ситуації:
·
В дверях зіткнулися хлопчик і дівчинка.
Що робити?
·
Розмовляють два вчителя. Учневі треба
звернутися до одного із них. Як це чемно зробити?
·
Петрик біжить по східцях,нічого не
помічаючи. Ненароком він штовхнув однокласницю. Що робити Петрику?
3.Вправа «Мікрофон»
Учням потрібно пояснити вислів Гете:«Поведінка
людини-це дзеркало,в якому кожен показує своє обличчя»
4.Творче завдання: «Тлумачний
словник вічливих слів»(учням вдома було скласти словник вічливих слів і
визначити випадки їх вживання)
Вікторина для учнів.
·
Які слова ви знаєте і говорите,коли ви
звертаєтеся до когось із проханням?
·
Які слова потрібно говорити,коли вітаємося?
·
Які слова ми говоримо,коли просимо
вибачення?
·
Які слова говоримо,прощаючись?
Заключне слово вчителя.
Закінчити нашу розмову мені б хотілося словами відомого польського
психолога Яна Комичека: для того,щоб життя у родині було щасливе,щоб дружно працювалося
в гурті,люди повинні бути уважними і вічливими одне до одного.
Ось наші правила
нами і придумані. Мені залишилося лише вам побажати: дотримуйтеся їх, успіхів
вам.
На цьому наша
година спілкування завершується і на прощання ми кажемо – до побачення!
Тема: Професій
багато, як вибирати
Мета: З’ясувати рівень знань учнів про професії;Розширити
знання дітей про професії; Розвивати вміння працювати самостійно та в
групах;Розвивати вміння планувати та оцінювати свою діяльність; Познайомити з
поняттями «майстер», «посада»;Виховувати шанобливе ставлення до людей різних
професій
Обладнання: На
центральній частині дошки слова
«Ким бути? Яким бути?»
Хід
заняття
Класний керівник. Доброго
дня шановні учні та гості! Я та мої вихованці просимо дозволу на годину вашого
життя.
Класний
керівник. Пройде
зовсім небагато часу, і вам доведеться вибирати свій шлях у житті. І шлях цей
почнеться з перехрестя, від якого розходяться не 3, як в казці, а 50 тис. доріг
- саме стільки зараз існує професій. І дуже важливо не помилитися у виборі
шляху. Адже від цього вибору залежить дуже багато: і матеріальний достаток, і
коло спілкування, і інтереси, і щастя в житті. Недарма кажуть, що, обираючи
професію, людина вибирає свою долю. Що ж таке професія?
На
дошці написані 4 слова, які мають відношення до професійної діяльності
людини:професія, спеціальність, кваліфікація, посада. Як би ви пояснили
відмінність між цими словами
(Діти
дають відповіді.)
Підведемо підсумки. Я дам короткі визначення цих понять, а ви подивіться, наскільки ви виявилися близькі до істини. Отже.
Професія - це трудова діяльність людини, яка дає йому засоби для існування і розвитку.
Спеціальність - вид занять у межах однієї професії.
Кваліфікація - це рівень професійної майстерності.
Посада - це місце, займане людиною в організації.
Як бачимо, багато хто з вас дали правильні тлумачення всіх цих слів. Всі ці слова разом містять професійну характеристику людини.
1. Гра «ХТО ЖИВЕ В МОЄМУ ДОМІ» (робота в групах)
Підведемо підсумки. Я дам короткі визначення цих понять, а ви подивіться, наскільки ви виявилися близькі до істини. Отже.
Професія - це трудова діяльність людини, яка дає йому засоби для існування і розвитку.
Спеціальність - вид занять у межах однієї професії.
Кваліфікація - це рівень професійної майстерності.
Посада - це місце, займане людиною в організації.
Як бачимо, багато хто з вас дали правильні тлумачення всіх цих слів. Всі ці слова разом містять професійну характеристику людини.
1. Гра «ХТО ЖИВЕ В МОЄМУ ДОМІ» (робота в групах)
Кожна
група отримує завдання у вигляді
будинку.
У кожному вікні будинку
написана назва однієї професії. Ви маєте вибрати ті риси характеру, які повинні
мати люди цієї
професії: лікар, повар, військовий, міліціонер, учитель, льотчик, бухгалтер,
будівельник, шахтар, рятувальник, фермер, кравчиня.
В конверті вкладені риси характеру людини:добрий,
розумний, справедливий, неправдивий, хоробрий, швидкий, злий, чесний, ледачий,
веселий,сильний,..,
Ви можете риси дописати свої , це є прикладом.
2. Проблемна ситуація «Чий це
вибір?»
Класний керівник. Один вчений, який написав книгу про вибір професії, багато років пропрацював у школі і завжди цікавився подальшою долею своїх учнів. При зустрічі він задавав їм запитання: «Чи задоволений ти обраною професією?» І отримав відповідь: Приблизно кожен третій помиляється у своєму виборі, і кожен другий зізнається, що не зовсім задоволений, і якщо б починати спочатку, то, напевно, пішов би по іншій дорозі. Чому ж так багато молодих людей помиляються у своєму виборі? Як ви вважаєте?
Класний керівник. Один вчений, який написав книгу про вибір професії, багато років пропрацював у школі і завжди цікавився подальшою долею своїх учнів. При зустрічі він задавав їм запитання: «Чи задоволений ти обраною професією?» І отримав відповідь: Приблизно кожен третій помиляється у своєму виборі, і кожен другий зізнається, що не зовсім задоволений, і якщо б починати спочатку, то, напевно, пішов би по іншій дорозі. Чому ж так багато молодих людей помиляються у своєму виборі? Як ви вважаєте?
Зразкові відповіді дітей:
-«Тиснуть» батьки.
- Йдуть за модою.
- Нічого не знають про професії, яку обрати.
- Вибирають «за компанію».
- Не хочуть дізнаватися про негативні сторони професії.
- Не мають здібностей і нахилів до цієї професії.
- Наслідують героїв кіно і телесеріалів.
Класний керівник. Ви перерахували найпоширеніші причини помилок у виборі професії. Це тиск батьків, відсутність знань про обрану професію, гонитва за модою, переоцінка власних сил і здібностей. Але як же тоді правильно вибрати професію?
1. Міні-лекція «Формула професії»
Класний керівник. Скажіть, будь ласка, що вийде, якщо довжину нашої класної кімнати помножити на ширину? (Площа класної кімнати.)
А що вийде, якщо скласти три слова, які винесені в тему сьогоднішнього класної години: «хочу», «можу» і «треба»?
-«Тиснуть» батьки.
- Йдуть за модою.
- Нічого не знають про професії, яку обрати.
- Вибирають «за компанію».
- Не хочуть дізнаватися про негативні сторони професії.
- Не мають здібностей і нахилів до цієї професії.
- Наслідують героїв кіно і телесеріалів.
Класний керівник. Ви перерахували найпоширеніші причини помилок у виборі професії. Це тиск батьків, відсутність знань про обрану професію, гонитва за модою, переоцінка власних сил і здібностей. Але як же тоді правильно вибрати професію?
1. Міні-лекція «Формула професії»
Класний керівник. Скажіть, будь ласка, що вийде, якщо довжину нашої класної кімнати помножити на ширину? (Площа класної кімнати.)
А що вийде, якщо скласти три слова, які винесені в тему сьогоднішнього класної години: «хочу», «можу» і «треба»?
Я
відкрию вам секрет: вийде правильний
вибір професії.
Фахівці з профорієнтації встановили, що правильним може бути тільки усвідомлений вибір професії.
Класний керівник . Як пояснити цю формулу? У ній всього три величини:
хочу - це все, що мені подобається, до чого лежить душа;
можу - це все, що мені по силам, за здібностями;
треба - це все, що потрібно для суспільства, країни.
Разом виходить формула усвідомленого вибору професії. Усвідомлений вибір - це такий вибір, при якому людина враховує і особисті устремління (хочу), і свої можливості (можу), і потреби суспільства в цей професії саме в даний момент (треба).
Демонстрація усвідомленого вибору професії «Це мій вибір!»
Фахівці з профорієнтації встановили, що правильним може бути тільки усвідомлений вибір професії.
Класний керівник . Як пояснити цю формулу? У ній всього три величини:
хочу - це все, що мені подобається, до чого лежить душа;
можу - це все, що мені по силам, за здібностями;
треба - це все, що потрібно для суспільства, країни.
Разом виходить формула усвідомленого вибору професії. Усвідомлений вибір - це такий вибір, при якому людина враховує і особисті устремління (хочу), і свої можливості (можу), і потреби суспільства в цей професії саме в даний момент (треба).
Демонстрація усвідомленого вибору професії «Це мій вибір!»
Співвідношення між «хочу» і «можу» - у ваших руках. Якщо у людини є мрія і він
твердо йде до своєї мети, він обов'язково її досягне. Але для цього потрібно
розібратися в собі, дізнатися свої сильні і слабкі сторони, свої здібності і
недоліки.
Тестування.
Класний керівник. Може
бути, трохи розібратися в собі вам допоможе жартівливий тест з геометричними
фігурами. Використовуючи три геометричні фігури - трикутник, коло, квадрат,
намалюйте чоловічка, що складається з 10 елементів. Повинні бути використані
всі три види фігур. Якість малюнка не має значення. Якщо намальовані зайві
елементи - їх треба закреслити, якщо їх не вистачає - домалювати
відсутні. Час виконання - 30 с.
(Діти малюють фігурки.)
Тепер підрахуйте кількість трикутників.
(Діти виконують завдання.)
А тепер слухайте ключ до тесту.
Перший тип: 6-8 трикутників - тип керівника, хороші викладачі. Яскраво виражене прагнення до лідерства, добре розбираються в людях, працюють з інформацією.
Другий тип: 5 трикутників. Відповідальний виконавець, хороші організаторські здібності. Професіонал, до дрібниць продумує свою діяльність.
Третій тип: 4 трикутника. Різноманітність інтересів
Четвертий тип: 3 трикутника. Тип вченого. Раціональний, об'єктивний, легко переключається з одного виду діяльності на інший.
П'ятий тип: 2 трикутника. Інтерес до мистецтва і людини. Тонко відчуває все нове і незвичайне.
Шостий тип: 1 трикутник. Винахідник, конструктор, художник. Володіє багатою уявою.
Класний керівник. Звичайно, цей тест не відображає все різноманіття ваших талантів. Але, може він вам допоможе замислитися про себе, про свої можливості і здібності і почати розвивати ці здібності. У кінцевому підсумку це допоможе вам у виборі життєвого шляху.
(Діти малюють фігурки.)
Тепер підрахуйте кількість трикутників.
(Діти виконують завдання.)
А тепер слухайте ключ до тесту.
Перший тип: 6-8 трикутників - тип керівника, хороші викладачі. Яскраво виражене прагнення до лідерства, добре розбираються в людях, працюють з інформацією.
Другий тип: 5 трикутників. Відповідальний виконавець, хороші організаторські здібності. Професіонал, до дрібниць продумує свою діяльність.
Третій тип: 4 трикутника. Різноманітність інтересів
Четвертий тип: 3 трикутника. Тип вченого. Раціональний, об'єктивний, легко переключається з одного виду діяльності на інший.
П'ятий тип: 2 трикутника. Інтерес до мистецтва і людини. Тонко відчуває все нове і незвичайне.
Шостий тип: 1 трикутник. Винахідник, конструктор, художник. Володіє багатою уявою.
Класний керівник. Звичайно, цей тест не відображає все різноманіття ваших талантів. Але, може він вам допоможе замислитися про себе, про свої можливості і здібності і почати розвивати ці здібності. У кінцевому підсумку це допоможе вам у виборі життєвого шляху.
Класний керівник: У
світі багато професій. Щоб не заплутатися в них, фахівці об'єднують їх у
великі класи, групи. Всі професії об'єднують в п'ять великих груп, типів.
(Перегляд презентації)
Перший тип: людина - природа. Люди цих професій мають справу з живою і неживою природою (ветеринар, агроном, гідролог, вівчар, механізатор, тракторист). Для них характерний загальний предмет праці - тварини і рослини, грунт і повітряне середовище.
Другий тип: людина - техніка. Це можуть бути льотчики, водії, матроси, токарі, слюсарі та інші професії, які використовують технічні пристрої.
Третій тип: людина - людина. Предметом праці у цій професії є інша людина, а характерною рисою діяльності - вплив на інших людей. До такого типу професій належать учитель, лікар, журналіст, продавець.
Четвертий тип: людина - знакова система. Фахівці такого типу використовують в своїй праці різні знаки: усна і письмова мова, цифри, хімічні та фізичні символи, ноти, схеми, карти, графіки, малюнки, дорожні знаки і т. п. Це бухгалтери, учені, люди, що працюють в лабораторіях, наукових центрах.
П'ятий тип: людина - художній образ. Людей цього типу відрізняє наявність живого образного мислення, художня фантазія, талант. Це музиканти, художники, актори, дизайнери та ін
Щоб не помилитися у виборі професії, потрібно врахувати свої психологічні особливості, здібності, фізичні можливості.
10. Висновок
Перший тип: людина - природа. Люди цих професій мають справу з живою і неживою природою (ветеринар, агроном, гідролог, вівчар, механізатор, тракторист). Для них характерний загальний предмет праці - тварини і рослини, грунт і повітряне середовище.
Другий тип: людина - техніка. Це можуть бути льотчики, водії, матроси, токарі, слюсарі та інші професії, які використовують технічні пристрої.
Третій тип: людина - людина. Предметом праці у цій професії є інша людина, а характерною рисою діяльності - вплив на інших людей. До такого типу професій належать учитель, лікар, журналіст, продавець.
Четвертий тип: людина - знакова система. Фахівці такого типу використовують в своїй праці різні знаки: усна і письмова мова, цифри, хімічні та фізичні символи, ноти, схеми, карти, графіки, малюнки, дорожні знаки і т. п. Це бухгалтери, учені, люди, що працюють в лабораторіях, наукових центрах.
П'ятий тип: людина - художній образ. Людей цього типу відрізняє наявність живого образного мислення, художня фантазія, талант. Це музиканти, художники, актори, дизайнери та ін
Щоб не помилитися у виборі професії, потрібно врахувати свої психологічні особливості, здібності, фізичні можливості.
10. Висновок
Класний керівник. Вибір професії - це дуже важлива подія
в житті кожної людини. Але яку б професію ви не вибрали, вам завжди
знадобляться знання, отримані в школі. Тому постарайтеся вже зараз визначити
область ваших інтересів, більше читайте, набирайтеся досвіду та знань. Для
цього потрібно пробувати себе в самих різних областях. Як добре помітив один
мудрець: «Щоб не помилятися, потрібно мати досвід. Щоб мати досвід, потрібно
помилятися ».
11. Підведення підсумків (рефлексія)
11. Підведення підсумків (рефлексія)
Класний керівник. Ви
помітли, що в кожного на
парті лежить пелюстка квітки
на якій вам слід написати , ким ви хочете бути? А в середині квітки напишу я Ким я хотіла бути?
Приклейте
ці пелюстки на дошці і ми разом з вами утворимо квітку.
Шановні
гості! хоч зараз за вікном зима, ми даруємо вам свій яскравий букет.
1.Які почуття залишилися після класної
години?
2. Які відкриття ви для себе зробили?
Класний
керівник.
На
останок мені хочеться розповісти вам притчу.
Однажды,
один мудрец, находясь в кругу своих учеников. Он наполнил до краев
большой стеклянный сосуд крупными камнями.
Сделав это, мудрец спросил у учеников – а полон ли этот сосуд?Ученики ответили, что сосуд полон.
Затем Учитель взял мешочек с мелкими камушками, высыпал камушки в сосуд и легонько встряхнул его несколько раз. Камушки оказались в промежутках между крупными камнями и заполнили их. Мудрец опять спросил у учеников – а теперь сосуд полон ли? Ученики снова подтвердили его слова — да, сосуд полон.
И наконец, мудрец высыпал в стеклянный сосуд песок. И песок заполнил все оставшиеся промежутки между камнями в сосуде.
«А теперь, — вновь обратился Учитель к своим ученикам,- мне бы хотелось, чтобы вы в этом сосуде смогли распознать свою жизнь!
Крупные камни представляют собой самые важные и необходимые вещи в нашей жизни: это наша семья, любимый человек, наше здоровье, наши дети — все то, что, даже не смотря на отсутствие всего остального, сможет наполнить нашу жизнь.
Мелкие камушки олицетворяют собой уже менее важные вещи, как например, наша работа, наши квартира или дом, наша машина.
Ну, а песок символизирует собой повседневную суету, прочие жизненные мелочи. Поэтому, если вы вначале наполните свой жизненный сосуд песком, то уже в нем не найдется места для крупных камней.
Так вот и получается, если мы всю свою жизненную энергию израсходуем на кучу мелких вещей, то для крупных вещей ничего уже не останется. Поэтому, давайте обращать свое внимание только на важные вещи, находить время для своих детей и любимых, следить за собственным здоровьем.
И у нас остается еще предостаточно времени для дома, работы, празднований и многого остального.
Давайте следить за своими крупными камнями — ведь только они ценны, а все остальное — только лишь песок»…
Сделав это, мудрец спросил у учеников – а полон ли этот сосуд?Ученики ответили, что сосуд полон.
Затем Учитель взял мешочек с мелкими камушками, высыпал камушки в сосуд и легонько встряхнул его несколько раз. Камушки оказались в промежутках между крупными камнями и заполнили их. Мудрец опять спросил у учеников – а теперь сосуд полон ли? Ученики снова подтвердили его слова — да, сосуд полон.
И наконец, мудрец высыпал в стеклянный сосуд песок. И песок заполнил все оставшиеся промежутки между камнями в сосуде.
«А теперь, — вновь обратился Учитель к своим ученикам,- мне бы хотелось, чтобы вы в этом сосуде смогли распознать свою жизнь!
Крупные камни представляют собой самые важные и необходимые вещи в нашей жизни: это наша семья, любимый человек, наше здоровье, наши дети — все то, что, даже не смотря на отсутствие всего остального, сможет наполнить нашу жизнь.
Мелкие камушки олицетворяют собой уже менее важные вещи, как например, наша работа, наши квартира или дом, наша машина.
Ну, а песок символизирует собой повседневную суету, прочие жизненные мелочи. Поэтому, если вы вначале наполните свой жизненный сосуд песком, то уже в нем не найдется места для крупных камней.
Так вот и получается, если мы всю свою жизненную энергию израсходуем на кучу мелких вещей, то для крупных вещей ничего уже не останется. Поэтому, давайте обращать свое внимание только на важные вещи, находить время для своих детей и любимых, следить за собственным здоровьем.
И у нас остается еще предостаточно времени для дома, работы, празднований и многого остального.
Давайте следить за своими крупными камнями — ведь только они ценны, а все остальное — только лишь песок»…
Класний керівник. Дякую
за увагу!
Немає коментарів:
Дописати коментар