Тема . Теорема Вієта
Мета. Закріпити знання учнів щодо змісту теореми Вієта для зведеного квадратного рівняння та квадратного рівняння загального виду; вдосконалити вміння відтворювати вивчені твердження,використовувати до розв’язування завдань; розвивати інтерес до математики.
Тип уроку. застосування знань та вмінь
Обладнання. картки – таблиці,сигнальні картки,дошка,підручник,модель дерева,геометричні фігури із завданнями,картка-відповідь.
Девіз уроку : «Недостатньо мати добрий розум.
Головне – раціонально використовувати
Р.ДЕКАРТ
Хід уроку
1.Організаційний момент.
- Покажіть свій настрій на початку уроку(діти показують смайлик настрою)
2.Перевірка домашнього завдання.
Учні здають розв’язки завдань консультантам кожного ряду на окремих листках.
3.Мотивація навчальної діяльності.
Урок,щоб легко нам почати,
Слова важливі прошу пам’ятати,
Що Божа ласка душу очищає
І розум благодаттю наповняє
То ж з Богом до вершин математичних знань крокуймо,бо математика-це Храм Науки і щасливий той хто увійде до нього.
4.Актуалізація опорних знань.
Вправа «Мозковий штурм»
1.Вказати ,яке з рівнянь є квадратним?
1.Х+4=7 2. х²+5х+6=0 3.х²+4у=0
2.Назвати його коефіцієнти?
3.Чому дорівнює коефіцієнт а в даному рівнянні?
4.Як називається квадратне рівняння,в якому коефіцієнт а=1?
5.Вказати загальний вигляд зведеного квадратного рівняння?
6.Вказати,чому дорівнює сума коренів зведеного квадратного рівняння.
7. Вказати,чому дорівнює добуток коренів зведеного квадратного рівняння.
8. Вказати,чому дорівнює сума коренів повного квадратного рівняння
а х² + в х+ с =0
9. Вказати,чому дорівнює добуток коренів повного квадратного рівняння
а х² + в х+ с =0
5.Відпрацювання вмінь.
1). Робота в групах - Заповніть таблицю
Рівняння
|
Сума коренів
|
Добуток коренів
|
Х²-37х+27=0
Х²+3х-4 =0
Х²-5х=0
Х²-9=0
-х²+х=0
5х²+12х+7=0
|
Рівняння
|
Сума коренів
|
Добуток коренів
|
Х²-13х+36=0
Х²+5х-6 =0
Х²-4х=0
Х²-16=0
-х²+2х=0
2х²+13 х+6=0
|
2) Робота в парах. Знайти коефіцієнти p і q зведеного квадратного рівняння

5 і-2
|
-4 і -5
|
0,5 і 4
|
2+
![]() ![]() |
2 і -6
|
-3 і -7
|
0,5 і 2
|
1-
![]() ![]() |
3) Робота біля дошки (інші учні виконують в зошитах)
Скласти зведене квадратне рівняння,якщо
1).
+
= 4 ,
*
=3;









4). Робота з сигнальними картками (усно)
1). Які з чисел будуть коренями рівняння?
2). Яке з рівнянь правильно записане?
5). Індивідуальна робота «Математичне дерево»
Вам потрібно зібрати плоди математичного дерева, розв’язавши завдання на картках. Плодами математичного дерева є геометричні фігури з завданнями
Наприклад:
Наприклад:
1. Круг – завдання початкового рівня:
Знайдіть суму і добуток коренів рівняння: х² +9х+5=0
2.Овал – завдання середнього рівня:
Знайдіть підбором корені рівняння : х²-5х-24=0
3. Прямокутник – завдання достатнього рівня:
Один з коренів рівняння х²+рх-9=0 дорівнює 1,5. Знайдіть р і другий корінь.
4. Ромб – завдання високого рівня:
Рівняння х²+4х-3=0 має корені х1 і х2. Не розв’язуючи його ,знайдіть (х1-х2)²
6). Самостійна робота (на дошці завдання)
1) х²+2х-8=0 2) х²+х-56-0 3) х²+6х+8=0 4) х² -18х+65=0 5) 3х²+2х-1=0
(Ключ - розгадка)
№1
Х1=-4
Х2=2
У
|
№2
Х1=7
Х2=-8
С
|
№3
Х1=-2
Х2=-4
П
|
№4
Х1=13
Х2=5
І
|
№5
Х1=-1
Х2= 1/3
Х
|
Підсумок:дуже часто в житті показником успіху є не тільки кінцевий результат,а й процес його досягнення. Хто отримав слово «успіх» -Молодець.
6. Щоб око бачило далеко,
а розум ще далі
виконай вдома такі вправи
(повторити §.21,22 №943;№944(2); №798(1,2) за підручником О.С.Істер
7. Підсумок уроку(рефлексія)
- Покажіть свій настрій на кінець уроку(діти показують смайлик настрою)
- Яку ми ставили перед собою мету? Чи досягли ви її ?
- На якому етапі ви відчули емоційний підйом?
- Поставте собі оцінки за урок, можна з коментарями.
- Що сподобалося більше всього і що допомогло досягти Вам успіху?
- У якому настрої ви перебували цілий урок?
- Яким був настрій у вашого вчителя?
Тема. Множення натуральних чисел
Мета: повторити правила множення натуральних чисел, переставну властивість множення; відпрацьовувати навички усного та письмового множення; ввести сполучну властивість множення; розвивати навички обчислення прикладів з використанням переставної та сполучної властивостей; продовжувати розвивати самостійність в роботі та навички роботи в парах.
Обладнання: дошка,підручник,картки,смайлики,таблиці.
Тип уроку: комбінований.
Очікувані результати: в процесі уроку учні зможуть:
перевірити вміння та навички усного та письмового множення натуральних чисел;
згадати переставну властивість множення;
вивчити сполучну властивість множення;
продовжувати розвивати навички швидкого обчислення.
Хід уроку.
I. Організаційний момент:
1) привітання з класом;
2) звіт чергових учнів про виконання домашнього завдання;
3) покажіть свій настрій на початку уроку
4) повідомлення теми, мети, очікуваних результатів.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Урок,щоб легко нам почати,
Слова важливі прошу пам’ятати,
Що Божа ласка душу очищає
І розум благодаттю наповняє
То ж з Богом до вершин математичних знань крокуймо,бо математика-це Храм Науки і щасливий той хто увійде до нього.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Усний рахунок.
Робота на розвиток швидкості виконання множення натуральних чисел.
Обчисліть:( на дошці)
Обчисліть:( на дошці)
4*11; 125*8; 45*2; 250*4; 50*10; 20*19; 5*14; 3*33; 3*15; 50*6;175*4
2.Теоретична хвилинка.
Вправа «Мозковий штурм».
1) Які числа називаються натуральними?
2) 0 – натуральне число?
3) Назвіть найменше натуральне число.
4) Назвіть найбільше натуральне число.
5) Як називаються знаки, які приходять на допомогу запису натуральних чисел? Скільки їх? Назвіть.
6) А які дії з натуральними числами ви вмієте виконувати?
7) Як називаються числа під час додавання?
8) Як називаються числа під час віднімання?
9) Які ви знаєте властивості додавання? Навести приклад.
10) Як називаються числа при множенні?
11) Як ми множимо на 10,100,1000 і т.д.?
12) Які ви знаєте властивості множення? Навести приклад.
13) Записати переставну властивість множення в загальному вигляді.
3. Вправи логічного змісту.
1. Знак якої арифметичної дії треба поставити замість зірочки, щоб правильною була рівність: а) 75*1=75, б) 35*2=70, в) 37*0=0?
2. Знайти число, яке можна поставити замість зірочки, щоб рівність була правильною: а) 3•*=4+4+4, б) *•5=5, в) 0•*=0?
4. Робота в парах.
Кожен ряд виконує один приклад (1-3); хто швидше виконає, то розв’язує 4 і 5 приклади.
1). 7545 *54; 2).1489*14; 3). 3654*25; 4). 5562*131; 5). 1056* 455
Звіряємо відповіді разом з місця: 1- 407430, 2- 20846, 3-91350, 4- 728622, 5- 480480.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Звертаю увагу на отримані результати в попередній вправі і пропоную прочитати пункт підручника і зробити висновок, так як даний матеріал не є новим.
V. Фізкультхвилинка
Ми писали, ми трудились,
Наші руки вже стомились,
А щоб гарно написати,
Треба пальці розім’яти.
Руки кілька раз тряхнемо
І писати знов почнемо.
VI. Закріплення матеріалу.
1) Усне розв’язування вправ №226
1)5720; 2) 798200; 3) 52000; 4) 280; 5) 700; 6) 800; 7)960 ; 8)630; 9) 7000.
1)5720; 2) 798200; 3) 52000; 4) 280; 5) 700; 6) 800; 7)960 ; 8)630; 9) 7000.
2) Письмове розв’язування вправ №227. Два приклади біля дошки колективно за зразком, а потім самостійне розв’язування з наступною самоперевіркою.
Розв’язання
1)4*89*25=(4*25)*89=8900 і т.д.
Учні високого рівня навчальних досягнень самостійно розв’язують №237. (Вчитель консультує і перевіряє)
Учні високого рівня навчальних досягнень самостійно розв’язують №237. (Вчитель консультує і перевіряє)
VІI. Підсумок уроку.
· Як настрій? Покажіть свій настрій.
· Що викликало здивування на уроці?
· Що нового дізналися?
· Обчислити усно:123• 8 •0 •1254 •76. Відповідь: 0
· Я всім бажаю успіхів, хороших результатів у навчанні!
VІIІ. Домашнє завдання.
Вивчити п.6 (с.46), розв’язати № 228; № 239
Список використаних джерел
1. Навчальні програми для загальноосвітніх навчальних закладів 5-9 класи Математика Київ. Видавничий дім «Освіта». 2013
2. О.О.Старова , І.С.Маркова Математика. 5 клас(за підручником О.С.Істер).-Х.:Вид.група «Основа»,2013. (Серія «Мій конспект»)
3. Математика: підруч. для 6 класу загальноосвіт.навч.закл./ О.С.Істер.- К.: Генеза,2014.- 296 с. : іл.
Немає коментарів:
Дописати коментар